Čez dober teden na sporedu že 12. festival gorniškega filma

Objavljeno: 17. Februar 2018 - 20:32
Komentarji: 0 komentarjev

Festival gorniškega filma že dvanajsto leto zapored prinaša na velika platna gorniško kulturo in zgodbe z veliko začetnico. Med 26. februarjem in 4. marcem bo v Ljubljani, Domžalah, Celju in Mojstrani na ogled 35 izbranih filmov o alpinizmu, plezanju, avanturi, gorski naravi in kulturi, med njimi tudi šest slovenskih. Slovensko občinstvo vsako leto razveseljuje tudi z uglednimi gosti iz sveta alpinizma in plezanja – letos bodo v Ljubljani predavali italijansko-slovenska naveza Nives Meroi in Roman Benet, nemška profesionalna alpinistka in ledna plezalka Ines Papert ter slovenska alpinistična legenda in direktor festivala Silvo Karo. 

Nives Meroi in Roman Benet sta se skupaj povzpela na vseh štirinajst osemtisočakov, vmes pa premagala Romanovo bolezen, ki je zahtevala dvakratno presaditev kostnega mozga, kar je zanju petnajsti osemtisočak. Ne le na predavanju, njuno zgodbo bo mogoče spoznati tudi v filmu Nives Meroi in Roman Benet: 14 + 1. Nemška alpinistka Ines Papert ni le ena najboljših alpinistk na svetu, v zadnjem obdobju v navezi s slovenskim alpinistom Luko Lindičem, in večkratna svetovna prvakinja v lednem plezanju, ampak tudi mama, kar pomembno zaznamuje njeno udejstvovanje v navpičnici. Protagonist zlate dobe slovenskega alpinizma Silvo Karo, eden najuspešnejših in najdrznejših osvajalcev patagonskih gora v vsej njihovi zgodovini in poleg Frančka Kneza in Janeza Jegliča - Johana član legendarnih treh mušketirjev, svojo 40-letno bogato alpinistično pot zaokrožuje tudi z letos izdano avtobiografijo Alpinist.

Silvo Karo
V petek, 2. marca bo imel predavanje Silvo Karo, protagonist zlate dobe slovenskega alpinizma (foto: osebni arhiv Silva Kara).

Festival gorniškega filma že dvanajsto leto ponosno prinaša v dolino gore na velikem platnu. Letos bo gledalcem ponudil 35 filmov iz 19 držav v štirih kategorijah: alpinizem, plezanje, gorska narava in kultura ter gore, šport in avantura; številni so že bili nagrajeni na filmskih festivalih v tujini. V Cankarjevem domu v Ljubljani, Mestnem kinu Domžale, Mestnem kinu Metropol v Celju in Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani se med 26. februarjem in 4. marcem obeta ves teden navdihujočih zgodb posameznikov, ki premikajo meje v plezanju in alpinizmu, skrivnostnih gorskih kultur in ogroženih živalskih vrst, veličastnih podob gora, dih jemajočih pustolovščin in močnih naravovarstvenih sporočil iz zakladnice gorskega sveta. Filme bo ocenjevala tričlanska mednarodna žirija: poljski režiser Paweł Wysoczański, tudi dobitnik številnih nagrad po svetu, direktorica Festivala gorniškega filma v Južni Koreji Billy Choi in izvrsten slovenski plezalec Andrej Grmovšek.

Nives Meroi in Roman Benet
Nives Meroi in Roman Benet, prvi par, ki sta osvojila vse osemtisočake bosta imela tako predavanje kot tudi film z naslovom Nives Meroi in Roman Benet: 14 + 1.

Med izbrano filmsko bero bo tudi šest slovenskih filmov, eden sicer v italijanski produkciji, a izdelek novinarke slovenske redakcije RAI Vide Valenčič o Nives Meroi in Romanu Benetu kot prvem paru, ki je osvojil vse osemtisočake na način by fair means (brez nosačev, v alpskem slogu, brez dodatnega kisika in brez fiksnih vrvi), z naslovom Nives Meroi in Roman Benet: 14 + 1, saj je bil njun petnajsti osemtisočak Romanova bolezen. Proti horizontu je avanturistični podvig na velikem platnu Mihe Podgornika in Ivice Kostelića o prečkanju Grenlandije na smučeh, film Zadnji ledeni lovci Rožleta Bregarja in pokojnega režiserja Jureta Breceljnika pripoveduje o izginjajoči kulturi Inuitov na vzhodni Grenlandiji, kratki alpinistični film Monike Novak Mogoče pa govori o življenju v bazi, plezanju, negotovosti, ljudeh in prijateljstvu na odpravi Aleša ČesnaUrbana Novaka in Marka Prezlja v indijsko Himalajo. Videli bomo še dokumentarno-igrani film Po stezi pastirjev in tekačev Petra Vrčkovnika, ki prikazuje edinstveno Veliko planino kot sožitje kulturne dediščine in športa, Odčarani kino Eve Pivač in Matjaža Pinterja pa nas popelje v tri oddaljene gorske vasi na zahodu Nepala, kjer je konec sedemdesetih let nastal slavni etnografski film Šamani slepe dežele.

Štiri festivalskih prizorišč

Filme in predavanja boste lahko spremljali v štirih slovenskih krajih:

  • v Cankarjevem domu v Ljubljani,
  • v Mestnem kinu v Domžalah,
  • v Mestnem kinu Metropol v Celju in
  • v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Vstopnice so že naprodaj.

Kategorija: 
Deli z ostalimi: 

Komentiranje in spletni bonton

Spoštovani uporabniki spletnega portala Friko.si, skupaj lahko naredimo naš in vaš Friko.si bolj prijazen. Ekipa Friko je vesela vaših odzivov in mnenj, saj smo prepričani, da lahko odprta debata pripomore k mnogim pozitivnim spremembam in razvoju portala.

Na naši spletni strani ne želimo omogočati anonimnih sovražnih govorov in žalitev, zato smo za komentiranje uvedli obvezno registracijo, ki jo lahko opravite tukaj. Pred oddajo komentarjev se morate najprej prijaviti.

Vabimo vas, da si tudi preberete pravila komentiranja.

Če ste naleteli na vsebino, ki se vam zdi nezakonita, jo lahko prijavite na Spletno oko. Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.