Luka Stražar in Nejc Marčič se odpravljata proti Anapurni I

Objavljeno: 14. September 2017 - 17:27
Komentarji: 0 komentarjev

Alpinistična odprava Anapurna 2017, ki jo sestavlja naveza Luka Stražar (Akademski AO) in Nejc Marčič (AO PD Radovljica), jutri odleti proti Nepalu, vrnitev je predvidena 16. novembra. Njun glavni cilj je vzpon v alpskem slogu v zahodni steni Anapurne I (8091 m). Več pa v pogovoru z vodjo odprave.

Alpinistična odprava ANAPURNA 2017, Himalaja
Trajanje odprave: od 15. 9. do 16. 11. 2017
Vodja: Luka Stražar (Akademski AO)
Član: Nejc Marčič (AO PD Radovljica)

Zahodna stena Anapurna I
Zahodna stena Anapurna I (foto: Tone Škarja)

Z Nejcem sta uigrana alpinistična naveza z odmevnima vzponoma Sanjači zlatih jam na K7 West (6858 m) leta 2011, za katerega sta leto pozneje prejela zlati cepin, in Modri dirkač v zahodni steni Janaka (7090 m) leta 2012. Kako so se vajine alpinistične poti prepletale od takrat do danes in kakšna popotnica je vse to za vnovični odhod v Himalajo?
Ob tem vprašanju sem se začutil starega. Od takrat je minilo res že kar nekaj časa. Poti so vijugale, malo sem, malo tja. Vsak ima neke svoje odlike. Zdi se mi, da imava pri sprejemanju odločitev zelo podoben način razmišljanja, ter drug drugemu zaupava.

Zakaj sta si za cilj tokrat izbrala Anapurno I? Kako in kje načrtujeta vzpon?
Cilj je vzpon v zahodni steni v alpskem slogu. Ideja o tem vzponu ima že nekaj brade. Letos so se stvari poklopile in sva kupila letalsko vozovnico. Zakaj? Visok hrib, estetska stena in nekaj možnosti za kakšno novo varianto.

Luka, po kanadskem Skalnem gorovju in aljaškem Denaliju bo to že tvoja tretja odprava letos, Nejc je leto začel na odpravi v Patagoniji. Kako sta zastavila priprave na vajin vzpon te sezone?
Moje glavno vodilo je bilo preživeti čim več dni v gorah. Mislim, da mi je to uspelo.

Kateri od preteklih vzponov na Anapurno so bili navdih oz. ideja za vajino odpravo?
Solo vzpon Slavka Svetičiča je gotovo Slovencem najbolj poznan. Poleg tega so seveda bili tam tudi drugi. Ideje za Anapurno pa (vsaj jaz osebno) nisem dobil primarno zaradi njih. Preprosto je zame gora zanimiva zaradi impresivne stene in njene višine.

Kakšne načrte imata za aklimatizacijo?
Ogled in vzpon po normalni smeri ter morda kakšna zanimiva gora v bližnji okolici.

Oprema za Anapurna I
Obvezna oprema Luke S. v nahrbtniku: domača klobasa, pašteta Argeta, Cedevita in Knor juha (foto: Luka S.)

Luka Stražar (Akademski AO), vrhunski alpinist, alpinistični inštruktor in gorski vodnik, se z alpinizmom ukvarja od srednješolskih let, bil je član SMAR - slovenske mladinske alpinistične reprezentance. Veliko pleza v stenah Alp, tako domačih kot zunaj slovenskih meja, kljub mladosti se je udeležil že več odprav v visoka gorstva: Charakusa 2011 (nova smer na K7 west, 6800 m), Janak 2012 (nova smer na Janak Chuli, 7050 m), Phola Gangchen 2013 (poskus nove smeri na Phola Gangchen, 7660 m, nova smer na Ice Tooth, 6200 m), Rolwaling 2015 (nova smer na Chukyma Go, 6200 m), Kanada 2017 (ledno in kombinirano plezanje v Skalnem gorovju) in Aljaska 2017 (vzpon po Cassinovem razu na Denali, 6190 m). Za smer Sanjači zlatih jam z Nejcem Marčičem na K7 West sta leta 2012 prejela zlati cepin, Stražar je tudi prejemnik Bloudkove plakete, priznanja PZS za najperspektivnejšega (2011) in najuspešnejšega (2012) alpinista ter večkratni športnik mesta Ljubljane na področju alpinizma.

Nejc Marčič (AO PD Radovljica) je prav tako predstavnik mlajše generacije vrhunskih slovenskih alpinistov, bil je član SMAR, z odličnimi vzponi tako v Alpah kot v najvišjih gorstvih. Skupaj z Luko Stražarjem se je podpisal pod nove smeri: Sanjači zlatih jam na K7 west (6800 m) na odpravi Charakusa 2011, za katero sta prejela zlati cepin, ter Modri dirkač na Janak Chuli (7050 m) na odpravi Janak 2012. Skupaj s SMAR oz. soplezalci se je udeležil še odprav Phola Gangchen 2013 (poskus nove smeri na Phola Gangchen, 7660 m, nova smer na Ice Tooth, 6200 m), Pakistan 2014 (poskus vzpona na Payu peak) in Patagonija 2017 (poskus vzpona na Cerro Torre). Tudi Marčič je leta 2012 prejel Bloudkovo plaketo in priznanje PZS za najuspešnejšega alpinista.

Vir: PZS, Manca Čujež
Foto: Nejc Marčič, Luka Stražar

Kategorija: 
Deli z ostalimi: 

Komentiranje in spletni bonton

Spoštovani uporabniki spletnega portala Friko.si, skupaj lahko naredimo naš in vaš Friko.si bolj prijazen. Ekipa Friko je vesela vaših odzivov in mnenj, saj smo prepričani, da lahko odprta debata pripomore k mnogim pozitivnim spremembam in razvoju portala.

Na naši spletni strani ne želimo omogočati anonimnih sovražnih govorov in žalitev, zato smo za komentiranje uvedli obvezno registracijo, ki jo lahko opravite tukaj. Pred oddajo komentarjev se morate najprej prijaviti.

Vabimo vas, da si tudi preberete pravila komentiranja.

Če ste naleteli na vsebino, ki se vam zdi nezakonita, jo lahko prijavite na Spletno oko. Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.